Planet24

Planet24 - budowa panelu klienta

Firma kurierska Planet24 świadczy swoje usługi na terenie Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji. Oferta przedsiębiorstwa skierowana jest do firm z branży e-commerce, a w szczególności do tych zajmujących się sprzedażą zagraniczną. W ciągu dwudziestu lat działalności firma współpracowała z ponad trzystu klientami, którzy docenili przedsiębiorstwo przede wszystkim za sprawne i bezpieczne dostarczanie przesyłek. Większość paczek pochodzących z Polski dociera do zamawiającego znajdującego się w Niemczech w ciągu dwudziestu czterech godzin od złożenia zamówienia. Planet24 korzysta z usług innych firm kurierskich, dzięki czemu przesyłki szybko trafiają do finalnych odbiorców, a koszt dostawy jest relatywnie niski.

Właściciel Planet24 zwrócił się do nas z prośbą o zbudowanie panelu klienta automatyzującego proces generowania etykiet zagranicznych firm kurierskich. Przedsiębiorstwa korzystające z usług firmy dowozowej logują się w panelu klienta, składają zamówienia na wysłanie przesyłek, a następnie generują etykiety zagranicznych przewoźników, by je następnie wydrukować i nakleić na paczki. Rozwiązanie zostało stworzone w technologii Python przy wykorzystaniu frameworka Django. Od zera zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy panel obsługujący klientów firmy. Oprócz możliwości generowania etykiet zbudowane przez nas rozwiązanie informuje klienta o umieszczeniu przesyłki w magazynie. Dodatkowo system udostępnia klientowi link umożliwiający śledzenie ładunków po przekazaniu ich zagranicznym kurierom. Dzięki temu klienci wiedzą, gdzie w danym momencie znajduje się ich przesyłka. 

Zarówno Planet24 jak i klienci firmy mają dostęp do zbiorczego raportu dotyczącego m.in. ilości wysyłanych paczek i ich wagi. Na podstawie tego zestawienia przedsiębiorstwo może wystawiać faktury, a także zarządzać bazą klientów i lepiej zorganizować proces przewozu ładunków. Dodatkowo zintegrowaliśmy nasze rozwiązanie ze skanerami kodów kreskowych. Dzięki temu zeskanowana paczka zostaje oznaczona jako przyjęta na magazyn, a w panelu klienta następuje automatyczna zmiana statusu przesyłki. Dostarczone rozwiązanie znacznie usprawniło proces logistyczny firmy i poprawiło komunikację z klientami.

W trakcie realizacji projektu połączyliśmy stworzony panel z API niemieckiego DHL-u, aby umożliwić generowanie etykiet zagranicznego przewoźnika. Zintegrowaliśmy rozwiązanie z API niemieckiego kuriera zbudowanej częściowo w technologii SOAP. Aby proces generowania etykiet przebiegał sprawnie i bezproblemowo, ponieważ plik opisujący API DHL-u musi być często pobierany i aktualizowany. Z tego powodu stworzyliśmy funkcjonalność, która w pełni zautomatyzowała ten proces. Podczas trwania projektu zauważyliśmy, że w dokumentacji technicznej niemieckiego przewoźnika występuje kilka pomyłek. Szybko wykryliśmy błędy, dostosowaliśmy działanie systemu, a poprawne informacje umieściliśmy w dokumentacji projektowej.

Cały czas współpracujemy z firmą Planet24 i rozbudowywujemy panel klienta. Obecnie pracujemy nad połączeniem stworzonego przez nas rozwiązania z serwisem BaseLinker umożliwiającym integrację z różnymi systemami sklepów internetowych, platform marketplace, firm kurierskich i biur księgowych. BaseLinker jest miejscem łączącym m.in. branżę e-commerce z usługami firm przewozowych. Do tej pory we frameworku Django REST stworzyliśmy API, do którego BaseLinker będzie wysyłał zapytania. Wkrótce do panelu klienta dodamy również funkcjonalność umożliwiającą dokonywanie zwrotów przesyłek. 

Właściciel Planet24  jest bardzo zadowolony z dostarczonego rozwiązania, które poprzez usprawnienie m.in. procesu generowania etykiet zagranicznych kurierów oraz komunikacji z klientami, odciążyło pracowników, pozwoliło na sprawniejsze działanie firmy i tym samym przyczyniło się do jej rozwoju.


Jeżeli masz ochotę dowiedzieć się więcej na temat tego rozwiązania, lub potrzebujesz podobnej aplikacji, napisz do nas.

Jeżeli interesują Cię innego rodzaju projekty lub chcesz szerzej poznać naszą działalność, zapraszamy do katalogu wybranych projektów.