Aplikacje na zamówienie - 10 powodów za

Piotr Lewandowski, 15 czerwca 2018

Aplikacja na zamówienie
Aplikacja na zamówienie

Aplikacje na zamówienie to szeroko dyskutowany temat w wielu firmach. Jedni rozważają zbudowanie systemu pod klucz od razu przy informatyzacji firmy. Innych uwiera oprogramowanie pudełkowe, z którego korzystają. Często jest na przykład tak, że firma korzysta z wysłużonego systemu ERP obudowanego wieloma dedykowanymi modułami. Rozważa się wtedy zakup nowego pudełkowego ERPa. To, że poprzednie oprogramowanie potrzebowało wielu skrojonych na miarę modułów oznacza jednak, że najlepszym rozwiązaniem byłby program dedykowany.

Postanowiliśmy zabrać głos w rozważaniach nad tworzeniem aplikacji dedykowanej.

Oto 10 powodów przemawiającym za stworzeniem aplikacji na zamówienie na potrzeby naszej firmy:

1. Dopasowanie do istniejących potrzeb

Nic tak nie spełni tego wymagania jak nasza własna aplikacja. Wiele gotowych systemów umożliwia customizację, ale tylko aplikacja stworzona pod klucz pozwala na pełne zaimplementowanie procesów biznesowych.

2. Łatwiejsza integracja z innymi systemami

Gotowe systemy często mają problem, żeby ,,rozmawiać" ze sobą. Nie wypuszczają odpowiedniego API lub współpracują tylko z najpopularniejszymi systemami. Jeżeli mamy własną aplikację, to możemy wypuścić dowolne API na zewnątrz jak również zaimplementować integrację z dowolnym systemem np. magazynowym. Jeżeli nasza aplikacja spełnia zastępuje funkcje kilku programów pudełkowych to integracja w ogóle może okazać się zbędna.

3. Możliwości wprowadzania zmian w aplikacji

Po tym jak wybierzemy nasz wymarzony SaaS do obsługi naszej firmy może pojawić się problem. Co jeżeli musimy dodać dodatkowa kolumnę, a produkt, z którego korzystamy, na to nie pozwala? Wtedy mamy poważny problem. Nie możemy przecież zmieniać używanego programu z dnia na dzień tylko dlatego, że nas uwiera.

4. To nie aplikacja dyktuje sposób pracy

Problem z gotowymi aplikacjami np. CRMami jest często taki, że narzucają nam swój styl pracy. Procesy w firmie mogą być tak zorganizowane, że nie będą pasowały do żadnego z istniejących systemów. Wtedy jesteśmy zmuszenie dostosować nasz styl pracy do któregoś z programów lub podjąć decyzję o zbudowaniu aplikacji na zamówienie.

5. Jeżeli zmienia się proces to wystarczy zmienić aplikację

To sytuacja zbliżona do tej z poprzedniego punktu. Własna aplikacja daje nam sporą swobodę działania. Jeżeli planujemy w firmie małą rewolucję i zdecydowaliśmy się na zmiany w sposobie funkcjonowania firmy, to możemy dostosować do tego nasze oprogramowanie dedykowane.

6. Możliwość skalowania

Nawet jeżeli nasza firma rośnie, a aplikacja początkowo nie była przystosowana do tak dużego ruchu, to nadal możemy popracować nad jej skalowaniem. Program dedykowany można z czasem przygotować na obsługę większej liczby danych i użytkowników. Może to być nie możliwe, jeżeli kupiliśmy wcześniej program dostosowany do sprawnej obsługi małej firmy.

7. Nieograniczone możliwości zaprojektowania designu.

W wypadku aplikacji na zamówienie ogranicza nas tylko nasza fantazja i budżet ;). A tak bardziej serio to mamy duże możliwości obrandowania naszego własnego oprogramowania.

8. Możliwość odsprzedaży aplikacji

Aplikacja stworzona dla nas, do której mamy prawa autorskie może być przez nas dowolnie redystrybuowana i monetyzowana. Może będziemy ją przekształcić w SaaSa i odsprzedawać innym firmom z branży?

9. Nieograniczony dostęp do danych.

Tylko własna aplikacja ma potencjał do nieograniczonego raportowania. Możemy zdefiniować dowolne wskaźniki, KPI etc. a programiści zaszyją je nam w systemie. W dowolnym momencie możemy wyeksportować i przeanalizować wszystkie dane zgromadzone w systemie. Wiele gotowych programów oferuje to tylko w ograniczonym zakresie.

10. Satysfakcja ze zbudowania czegoś innowacyjnego 😉

Każdy z nas chce zostać innowatorem i lubi budować coś nowego. Wszyscy wiemy też, że na budowaniu innowacyjnych rozwiązań można zarobić duże pieniądze i tworzyć duże biznesy.

 • Zobacz także

 • Pobierz ebooka i zapisz się na Newsletter

  Dołącz do ponad setki specjalistów i przedsiębiorców.

  Wysyłaj mi newsletter.

 • Polub nas

  Facebook Pagelike Widget
 • Ebook

  Podaj swój adres email.

  Podaj kod.  Pobierz ebooka i zapisz się na Newsletter

  Dołącz do ponad setki specjalistów i przedsiębiorców.

  Wysyłaj mi newsletter.

   

  Pobierz ebooka

  Zapisz się na nasz newsletter, a otrzymasz dostęp do ebooka o tworzeniu startupów. Dołącz do ponad setki specjalistów IT, product managerów, startuperów i pasjonatów. Zostań naszym czytelnikiem. Dostarczamy solidną dawkę informacji.

  Wysyłaj mi newsletter.