Tworzenie aplikacji internetowych

Aplikacja internetowa, czy okienkowa?

Obecnie obserwujemy tendencję do migracji wielu aplikacji z okienkowych na internetowe. Jest to szczególnie widoczne na rynku systemów biznesowych.

Aplikacje internetowe stworzone raz mogą być używane na dowolnym systemie oraz po stosunkowo niewielkim przystosowaniu nadają się do używania na większości urządzeń mobilnych, co dzisiaj stanowi bardzo dużą zaletę.

Aplikacje okienkowe/natywne mają przewagę w tym, że mają dostęp do zaawansowanych funkcji systemu operacyjnego, ale przy możliwościach dzisiejszych przeglądarek nie daje to zbytniej przewagi w kategorii aplikacji biznesowych. Programiści utrzymujący aplikacje webowe mają ułatwione zadanie przy zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności, ponieważ poprawiają aplikację na serwerze, do którego w każdej chwili mogą uzyskać dostęp i zaplanować aktualizację. Nie ma tutaj problemów związanych z aktualizacji aplikacji na wszystkich komputerach, ani obaw, że użytkownicy będą używali starych wersji aplikacji zawierających np. błędy bezpieczeństwa. Z kolei przy tworzeniu aplikacji internetowych ponosimy koszt związany z zapewnieniem kompatybilności na różnych przeglądarkach i ich wersjach.

Ostatecznie decyzję, czy zrealizować aplikację jako okienkową, czy webową należy podjąć w każdym przypadku indywidualnie. W wypadku aplikacji biznesowych najczęściej najlepszym wyborem jest stworzenie aplikacji internetowej.


Aplikacje internetowe

Aplikacja internetowa to program komputerowy, który pracuje na serwerze i komunikuje się poprzez sieć komputerową z hostem użytkownika komputera z wykorzystaniem przeglądarki internetowej użytkownika, będącego w takim przypadku interaktywnym klientem aplikacji internetowej.

O aplikacji internetowej mówimy wtedy, kiedy użytkownicy łączą się z serwerem za pomocą przeglądarki. Istnieją różne przykłady i kategorie aplikacji tworzonych przez ImpiCode.

Niektóre z nich:


Jeżeli masz ochotę dowiedzieć się więcej na temat tworzenia aplikacji lub potrzebujesz rozwiązania z tej dziedziny – napisz do nas przez formularz kontaktowy.

Przykłady stron napisanych w Angular

Angular i AngularJS to frontendowe technologie WWW stworzone przez Google. Pozwalają na tworzenie złożonych aplikacji (one page app) działających po...
Czytaj więcej
Przykłady stron napisanych w Angular