Angular

Angular dostarcza deweloperom szeroki zakres możliwości manipulowania zachowaniem elementów wizualnej warstwy aplikacji webowych.

Czym dokładnie jest Angular

Angular i AngularJS to frontendowe technologie WWW stworzone przez Google. Pozwalają na tworzenie złożonych aplikacji (single page application, SPA) działających po stronie przeglądarki. Oba frameworki są oparte o język programowania JavaScript i wspierają tworzenie aplikacji internetowych w modelu MVC (Model, View, Controller). AngularJS został wydany w 2009 roku, a jego następca Angular w 2016.

Angular został oparty o TypeScript, który rozszerza możliwości Javascriptu o typowanie struktur. Daje to większe możliwości kontroli i zarządzania kodem i skraca okres testów. Ułatwia wnioskowanie o poprawności. Jednocześnie koszt wejścia w TypeScript jest niski, bo plik w JavaScript jest jednocześnie poprawnym kodem źródłowym w TypeScript. JavaScript jest dzisiaj niesamowicie popularny. Jest językiem internetu, na którym oparty jest cały frontend w przeglądarkach. Jednocześnie coraz częściej jest używany po stronie serwera jako część backendu (np. Node.js).

Zalety Angular

Możliwości

Perspektywy wykorzystania potencjału tej biblioteki są spore, rozbicie aplikacji na 3 elementy (wzorzec MVC) możemy de facto interpretować na parę sposobów, zatem mamy tutaj duże pole do popisu.

Minimalizm

Biblioteka posiada funkcję dwukierunkowego wiązania danych, dzięki temu możemy oszczędzić ilość kodu, ponieważ Angular sam wyłapuje zmiany w warstwie modelu i wprowadza odpowiednie modyfikacje w kodzie HTML.

Wsparcie testowania

Testowanie rozwiązań opartych o AngularJS staję się dużo łatwiejsze. Jest to spowodowane tym, że biblioteka umożliwia narzucenie wcześniej wspomnianej architektury MVC, co ułatwia np. integrację testów jednostkowych.

Charakterystyka

 • Architektura MVW
  Na tym paradygmacie oparta jest cała istota tej biblioteki (Model-View Whatever). W zależności od naszych potrzeb aplikacje mogą być oparte o różne wzorce architektoniczne, z którymi Angular sobie poradzi.
 • Wstrzykiwanie zależności
  Kolejny istotny element biblioteki, dzięki któremu wprowadzone przez nas funkcjonalności w kodzie stają się bardziej zautomatyzowane.
 • Moduły
  To inaczej kontenery warstw naszej aplikacji (kontrolery, serwisy, dyrektywy). Moduł jest podstawowym nośnikiem danych tak jak klasa, jednak nie możemy tworzyć instacji modułu, opiera się on na nieco innej funkcjonalności.
 • Dwukierunkowe wiązanie danych
  Jest to cecha, którą Angular się wyróżnia na tle innych bibliotek przeznaczonych do front-endu. Mechanizm dwukierunkowego wiązania danych zapewnia dynamiczną synchronizację danych między warstwą widoku, a warstwą modelu danych.
 • Nawigacja
  Możliwość przekierowywania, ingerowania w wyświetlanie widoku strony dla odpowiedniego adresu.
 • Filtrowanie danych
  Niezbędna rzecz w każdej aplikacji, Angular oferuje wbudowane mechanizmy filtrowania, które poniekąd wyręczają deweloperów od pisania własnych funkcji filtrujących dane.

Jeżeli interesują Cię przykłady wykorzystania tego języka programowania, sprawdź nasz wpis na blogu – kliknij tutaj.


Jeżeli masz ochotę dowiedzieć się więcej na temat Angular lub potrzebujesz wsparcia w swoim projekcie przy pomocy tego rozwiązania – napisz do nas przez formularz kontaktowy.