5 francuskich firm wykorzystujących IoT
Dagmara Czarnota , 16 października 2020
Skrót IoT można przetłumaczyć, jako Internet rzeczy (Internet of Things). W rzeczywistości sformułowanie odnosi się przede wszystkim do danych, które mogą być gromadzone, analizowane i przekazywane przez rozmaite urządzenia. IoT oznacza zespoły urządzeń elektronicznych, które komunikują się ze sobą i wymieniają się informacjami bez ingerencji człowieka. Użytkownik może nadzorować ich pracę lub nimi sterować, korzystając jedynie z Internetu i odpowiedniej aplikacji.
Obecnie rozwiązania wykorzystujące IoT znajdują zastosowanie w niemal każdej dziedzinie i sferze życia człowieka. Nic dziwnego, że coraz więcej startupów decyduje się na zbudowanie biznesu wykorzystującego tę koncepcję. Francja jest jednym z europejskich państw, w którym powstaje bardzo dużo przedsiębiorstw wykorzystujących nowe technologie. Poniżej zaprezentujemy 5 interesujących francuskich firm wykorzystujących IoT.
Sigfox
Sigfox jest pierwszym na świecie operatorem globalnej sieci bezprzewodowej. Firma powstała w 2010 r. we Francji, a obecnie posiada swoje oddziały także w Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i Australii. Sigfox buduje sieci bezprzewodowe dla obiektów emitujących niewielkie ilości danych, a które powinny być stale podłączone do sieci. Do takich urządzeń należą między innymi: smartwatche i liczniki elektroniczne. Dużym atutem przedsiębiorstwa jest ich rozwiązanie komunikacyjne oparte o oprogramowanie umożliwiające realizowanie i zarządzanie procesami obliczeniowych bezpośrednio w sieci, a nie w samych urządzeniach. Firma oferuje kompaktowy i zoptymalizowany protokół, który przyczynia się do redukcji wykorzystywanej energii oraz obniżenia kosztów związanych z obsługą komunikujących się urządzeń.
Kineis
Kineis jest francuską firmą oferującą rozwiązania w zakresie łączności satelitarnej dla obiektów stosujących IoT. Korzystanie z łączności satelitarnej pozwala obniżyć koszty działania urządzenia. Mimo, że przedsiębiorstwo funkcjonuje na rynku dopiero 2 lata, to już odgrywa znaczącą rolę w sektorze rozwiązań satelitarnych. Firma zamierza zbudować konstelację 20 nanosatelitów opracowaną specjalnie pod wykorzystanie konwencji IoT. Dzięki temu, proces przesyłania danych będzie bardziej odporny na zakłócenia, a urządzenia będą mogły przesyłać dane z dowolnego miejsca na świecie. Rozwiązanie ma być gotowe w 2021 r.
Actility
Firma Actility jest dostawcą infrastruktury LoRaWAN i 3GPP do zarządzania łącznością sieciową IoT i M2M. Przedsiębiorstwo powstało w 2010 r. we Francji. Jedną z propozycji firmy jest platforma ThingPark umożliwiająca skalowanie sieci LPWA oraz oferująca interoperacyjne aplikacje i usługi z zakresu IoT. Dodatkowo ThingPark oferuje rozwiązania, które pomagają zarządzać podstawową siecią i nadzorować łączność z siecią LPWA.
BioSerenity
BioSerenity jest francuską firmą, która opracowała specjalną odzież wyposażoną w czujniki biometryczne monitorujące parametry życiowe człowieka. Czujniki zbierają dane, które następnie są przesyłane do aplikacji mobilnej. W aplikacji następuje wstępna analiza danych przeprowadzona przez sztuczną inteligencję, umożliwiającą automatyczne wykrywanie cyfrowych biomarkerów. Następnie informacje o wynikach przekazywane są przez chmurę lekarzowi, który w razie wykrycia nieprawidłowości może od razu skontaktować się z pacjentem.
Dreem
Firma Dreem zbudowała produkt, który pomaga poprawić jakość snu. Przedsiębiorstwo oferuje urządzenie o nazwie Rythms, służące do śledzenia i analizowaniu snu użytkownika. Urządzenie ma postać obręczy z wbudowanym czujnikiem EEG, który monitoruje aktywność mózgu podczas różnych faz snu. Dane z czujnika przesyłane są do aplikacji mobilnej, gdzie następuje ich wizualizacja i analiza. Warto podkreślić, że rozwiązanie firmy Dreem wykorzystuje również nieinwazyjną technologię stymulacji, która poprzez delikatne dźwięki wpływa na mózg użytkownika, umożliwiając mu dłuższe pozostanie w fazie głębokiego snu lub budząc go w optymalnym czasie.
Coraz więcej firm na całym świecie korzysta z rozwiązań IoT. W ImpiCode również pracujemy nad tego rodzaju systemami. Jeśli jesteście ciekawi co łączy Francję, technologię i ImpiCode, to jest to wydarzenie French Touch 2020. Firma ImpiCode jest Wyłącznym Partnerem Technologicznym French Touch 2020.
Wszystkich zainteresowanych tematyką IoT zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem Czym jest IoT?