Wzrost zapotrzebowania na programistów
Piotr Lewandowski , 19 października 2018
Według różnych raportów w USA w 2020 pojawi się od kilkuset tysięcy do ponad miliona wakatów dla programistów. W Polsce obecnie mówi się o deficycie w liczbie 50 tysięcy programistów. Świat już zaczyna się adaptować do tych realiach m.in. poprzez kilkutygodniowe kursy dla przyszłych mistrzów sztuki kodowania. W tym wpisie analizuje kilka zjawisk z tym związanych, które już widać w branży lub które według mnie niedługo się pojawią i które świadczą o tym, że rynek stara się zaradzić niedoborom siły programistycznej.
Sztuczna inteligencja
AI jest schematem rozwiązywania problemów wyższego poziomu. W tej chwili dostarcza często przybliżonych rozwiązań i nie daje gwarancji ich poprawności jednak jej zaletą jest to, że tworzymy rozwiązania poświęcając na nie moc obliczeniową, a nie czas programistów, którzy musieliby się wgłębić w problem. Podejście do rozwiązywania problemów za pomocą programowania jakie oferuje AI może znacząco zmniejszyć zasoby programistyczne potrzebne do atakowania wielu problemów. W tej chwili największym zagrożeniem tej technologii jest brak przewidywalności, co do tego ile zasobów potrzebujemy, żeby uzyskać sensowne rezultaty i brak gwarancji, co do poprawności rozwiązań.
Programiści — technicy
Na rynku już teraz pojawiają się programiści po błyskawicznych kursach programowania. Zapotrzebowanie na IT jest tak duże, że w biznesie jest miejsce dla programistów — techników, którzy posiadają tylko podstawowe przygotowanie techniczne. Wyzwaniem dla branży w tej chwili jest opracowanie procesu szkolenia techników i zdefiniowanie dla nich stanowisk w zespołach. Już teraz zmienia się krajobraz firm świadczących outsourcing programistyczny.
Nowe generacje języków programowania
Zwiększone zapotrzebowanie na programistów oznacza, że biznes będzie czynił coraz większe wysiłki w kierunki zwiększenia mocy pojedynczego programisty. To powinno doprowadzić do rozwoju badań nad stworzenie nowych języków programowania, czy metaprogramowania, które o jak największej mocy wyrazu przy jak najmniejszym wysiłku.
Nowe generacje produktów informatycznych
Wraz w wzrostem kosztu czasu programistów będzie coraz więcej pomysłów związanych z tworzeniem produktów, przy pomocy których będzie można tworzyć systemy informatyczne bez udziału lub przy minimalnym udziale programisty. Przykładem istniejących tego typu programów jest np. WordPress, czy inne CMS'y. Powinniśmy obserwować powstawanie coraz większej liczby generatorów systemów. Będzie to nowa generacja programów oferująca o wiele większe możliwości i większy zakres zastosowania. Będzie przystosowana do obsługiwania kilka rzędów więcej klientów i danych niż istniejące rozwiązania. Generatory będą bardziej zorientowane na skalowalność i integrację z innymi rozwiązaniami bez pomocy programistów.
Biblioteki, SaaS, Chmura
Programiści w pracy korzystają z bardzo wielu narzędzi i bibliotek. Wiele z tych technologii np. linux, apache, nginx jest bardzo wysokiej jakości, a jednocześnie są udostępniane za darmo. Z komercyjnym udostępnianiem bibliotek zawsze był problem. Zbyt łatwo jest tutaj o nielegalne kopie, a do niedawna niemożliwy był model płatności powiązany ze stopniem użycia kodu. Dzisiaj chmura zapewnia świetny model komercjalizacji bibliotek programistycznych, API etc. Chmura Google'a udostępnia na przykład usługę rozpoznawania mowy w postaci wygodnego API. Łatwa monetyzacja bibliotek sprawia, że ich tworzenie i udostępnianie stało się bardzo zyskownym biznesem. Wyposażenie programistów w tak potężne narzędzia sprawia, że pojedynczy programista jest w stanie stworzyć więcej w krótszym czasie.
Podsumowanie
Zapotrzebowanie na programistów w Polsce i na świecie będzie cały czas rosło. Świat IT stara się adaptować do tego i w nadchodzących latach będziemy obserwować głębokie zmiany w ekosystemie informatycznym w wielu wymiarach. Jeżeli twoja firma odczuwa zapotrzebowanie na programistów to zapraszamy do kontaktu z naszą firmą programistyczną - ImpiCode poprzez formularz kontaktowy.