Outsourcing i body leasing programistów Python
Prowadzimy zarówno body leasing i team leasing jak również outsourcing programistów Python na każdym poziomie zaawansowania, ze szczególnym naciskiem na doświadczonych Python senior developerów. Warto podkreślić, że pracujemy wyłącznie własnym sprawdzonym zespołem.
W projektach najczęściej korzystamy z frameworków Django (w tym także Django CMS i Django Rest Framework) oraz Flask. Mamy również doświadczenie z takimi narzędziami jak Pandas, SciPy, Numpy i PySpark, a także z CircuitPython i MicroPython
Obszar działania
Zapewniamy szerokie kompetencje programistyczne w języku Python. Nasi programiści mają doświadczenie w takich obszarach jak:
- rozwiązania biznesowe,
- systemy i narzędzia fintech,
- biomedycyna: bioinformatyka, telemedycyna,
- analiza danych: data science, big data, machine learning, analiza statystyczna,
- sztuczna inteligencja (AI, artificial intelligence): uczenie maszynowe (machine learning), przetwarzanie języka naturalnego (NLP, natural language processing),
- projekty o charakterze R&D, rapid development, prototypowanie,
- rozwiązania chmurowe (cloud),
- integracja systemów (system integration).
Zakres prac
Jeśli chodzi o nasz zakres prac w Pythonie, to zapewniamy szerokie wsparcie, począwszy od organizacji zespołu projektowego, przez project management, po wdrożenie i utrzymanie.
Od strony technicznej zajmujemy się projektowaniem i analizą w Pythonie, programowaniem i testowaniem (zarówno front-end jaki i back-end), a także integracją i wdrożeniem.
Działamy samodzielnie lub dołączamy do już istniejącego zespołu projektującego w Pythonie, zarówno jako szeregowi programiści, jak też team leaderzy. Zajmujemy się także wsparciem specjalistycznym i mentoringiem.
Nasi Klienci
Polski Związek Motorowy
Adamed
Polska Agencja Prasowa
Astor
IFX Payments
TEB Edukacja
Fundacja Moc Pomocy
Elemental Holding
French Touch
Polski Komitet Normalizacyjny
TU
Bergakademie Freiberg
Bank Nowy BFG
Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS
Astorino Kawasaki Robotics
DTK&W Zespół Ogłoszeniowy
Opegieka
Crazy shop
PartyBox
WUOZ w Krakowie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Grupa Mo
Jeleniogórska Organizacja Turystyczna
eFitness
Instytut Badań Literackich PAN
Danhoss
Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS
Opennet.pl
Centrum Medyczne Intermed
Centrum Rozwoju Edukacji Edicon
Winner Europe
Po amputacji
MamMoc.pl
EtnoStoria
Widzisz Wszystko
EMKA Project
NowaLed ILL
Eco Light LED
LoxiMide
Fundacja AVLab.pl
RCC Nova
Vector Controls
Virtual SMS
Parus Holdings
Biuro Partner
Optime.AI
M2M Team
Firma postanowiła stworzyć dedykowany system do zarządzania dokumentacją badań medycznych. W ramach tego projektu pełniliśmy rolę konsultanta technicznego. Aktywnie uczestniczyliśmy w określeniu zakresu systemu, wyborze odpowiednich technologii i projektowaniu jego architektury.
Oprócz platformy zbiorowej stworzyliśmy panel administracyjny wspierający proces weryfikacji/zatwierdzania nowych zbiórek, rozliczania zakończonych oraz rozbudowany moduł raportowy.
Backend aplikacji został stworzony w Django przy użyciu bazy danych PostgreSQL, natomiast do frontendu wykorzystaliśmy Angular. Całość działa w architekturze AWS.
Technische Universität Bergakademie Freiberg to najstarsza akademia górniczo-hutnicza na świecie, założona w 1765 roku. Celem projektu było stworzenie "Mechanicznego Kowala", który będzie obrabiał metal na dostępnych maszynach tak jak aktualni pracownicy.
Stworzyliśmy środowisko programistyczne oparte na RoboDK, w którym programuje się proces wysokopoziomowymi komendami. Oprócz sterowania ramieniem robota musieliśmy także zapewnić synchronizację z maszynami, z którymi robot współpracuje. Projekt został głównie zrealizowany przy użyciu języków programowania Python i C++.
Czym jest Python?
Python jest dynamicznym językiem programistycznym wyróżniającym się mnogością możliwości wykorzystania i łatwością nauki. Python posiada bardzo rozbudowane biblioteki standardowe oraz liczne frameworki. Ideą przewodnią twórcy Pythona było stworzenie języka programowania ogólnego przeznaczenia o czytelnym i klarownym kodzie źródłowym. Składnia Pythona jest zwięzła i czytelna, co znacząco ułatwia naukę programowania.
Python jest językiem wieloplatformowym, ponieważ jego interpretery dostępne są dla wielu systemów operacyjnych. Warto podkreślić, że język wspiera różne paradygmaty programowania: obiektowy, imperatywny i funkcyjny. Posiada automatyczne zarządzanie pamięcią oraz w pełni dynamiczny system typów. Python stosowany jest coraz częściej w takich obszarach jak: data science i machine learning, jednak nadal używany jest również jako język skryptowy.
Język jest cały czas rozwijany jako projekt Open Source przez organizację non-profit Python Software Foundation. Standardową implementacją języka jest CPython (napisany w C), ale istnieją również inne implementacje takie jak: PyPy i Jython. Warto podkreślić, że Python jest jednym z najbardziej popularnych języków stosowanych przez programistów, dlatego nikogo nie dziwi fakt, że grono jego użytkowników systematycznie powiększa się.
Kto używa Pythona?
Nie tylko największe globalne firmy takie jak Google, Yahoo, IBM, ale również największa agencja kosmiczna wykorzystuje Pythona w swoich projektach. NASA już od kilku lat systematycznie buduje aplikacje w tym języku. Jednym z projektów była budowa aplikacji służącej do zarządzania kontrolą startową wahadłowców. Python został wykorzystany również w popularnym serwisie YouTube, który prawie w całości został napisany w tym języku. Twórcy serwisu swoją decyzję dotyczącą wyboru języka programowania argumentowali przede wszystkim elastycznością Pythona oraz możliwościami szybkiego implementowania nowych funkcjonalności. Doceniali fakt, że kod jest bardzo czytelny i bardzo łatwo można go rozszerzyć lub zaktualizować. Firma Google stosuje Pythona w wielu swoich aplikacjach np. Google App Engine, a także oferuje jego biblioteki do wielu swoich usług i API. Również pozostali giganci technologiczni, czyli Microsoft i Apple oferują pełne wsparcie dla Pythona w swoich systemach operacyjnych i platformach programistycznych.
Popularność Pythona
Już od kilku lat widać znaczący wzrost popularności Pythona. Powodów takiego zjawiska jest kilka. Jednym z nich jest ustawiczny rozwój takich branż jak data science i machine learning, co bezpośrednio wiąże się z rynkiem pracy i zwiększaniem się liczby ofert dla programistów ze znajomością właśnie tego języka. Kolejnym powodem może być łatwość i szybkość nauki.
Niezależnie od powodu, istnieją statystyki pokazujące rosnącą popularność Pythona. Według indeksu TIOBE przedstawiającego popularność języków programowania, Python już od jakiegoś czasu systematycznie utrzymuje się na trzeciej pozycji (zaraz za C i Javą). Ciekawe informacje można wyciągnąć z danych przedstawiających roczną procentową zmianę popularności języka. Python od pewnego czasu wyróżnia się najwyższą dodatnią zmianą, co oznacza, że każdego roku przybywa coraz więcej jego użytkowników. Warto zwrócić uwagę na sytuację języka Java, który obecnie wyprzedza Pythona. Liczba użytkowników tego języka z roku na rok maleje. Oznacza to, że Python stanowi dla Javy silną konkurencję.
GitHub jest jednym z najpopularniejszych serwisów internetowych hostujących repozytoria Git w chmurze. W GitHubie programiści mogą udostępniać swój kod innym i wspólnie nad nim pracować w czasie rzeczywistym. W GitHubie Python zajmuje drugą pozycję pod względem ilości projektów napisanych w danym języku. Jeszcze niedawno liczba projektów stworzonych w Pythonie wynosiła 993 581 (obecnie jest już pewnie więcej).
Według Stack Overflow Python jest trzecim najczęściej tagowanym językiem programistycznym. Obecnie jest ponad 1 572 000 zapytań dotyczących tego właśnie języka.
Jeżeli chodzi o społeczność i liczbę grup to według serwisu Meetup, Python zajmuje drugie miejsce w rankingu. Na całym świecie jest około 2 461 grup zrzeszające 2 471 165 użytkowników Pythona. W Polsce mamy odpowiednio 57 grup i 41 223 członków.
Historia powstania i rozwoju Pythona
Python nie należy do najnowszych języków programowania takich jak Kotlin czy Dart, ale również nie jest bardzo stary. Python został stworzony w 1991 r. w Centrum Matematyki i Informatyki w Amsterdamie (CWI). Ideą przewodnią twórców było stworzenie następcy języka ABC.
Największą rolę w budowaniu Pythona odegrał Guido van Rossum, który uważany jest za najważniejszego twórcę tego języka. Guido może pochwalić się posiadaniem nieformalnego tytułu Benevolent Dictator for Life, który tłumaczy się jako życzliwy, dożywotni dyktator. Przydomek nadawany jest największym liderom projektów typu Open Source, którzy mają istotny wkład w rozwój rozwiązania i cieszą się powszechnym poważaniem. Guido jest jednym z największych autorytetów użytkowników Pythona, ponieważ nie tylko zbudował, ale cały czas pracuje nad rozwijaniem Pythona. Z ciekawostek można dodać, że Holender bardzo chętnie odpowiada na wszystkie wysyłane mailem pytania dotyczące Pythona.
Nazwa Python nie pochodzi od zwierzęcia (chociaż na to może wskazywać logo), ale od serialu komediowego "Monty Python's Flying Circus", którego główny twórca był wielkim fanem. Jego współpracownicy zgodzili się z nim, że nazwa Python jest ciekawa, unikalna i chwytliwa. Dodatkowo proces projektowania odpowiedniego loga okazał się stosunkowo łatwy, dzięki charakterystycznej nazwie.
Python został wydany w wersji 0.9.0, ale bardzo szybko został zastąpiony nowszymi wersjami. Wersja 1.2 była ostatnią, która została wydana przez CWI, ponieważ od 1995 roku twórcy Pythona kontynuowali swoją pracę w Corporation for National Research Initiatives (CNRI) w Stanach Zjednoczonych. Guido wraz ze swoimi współpracownikami nie pracował w CNRI bardzo długo, bo już w 2000 r. przeniósł się do BeOpen, gdzie utworzono zespół PythonLabs.
PythonLabs jeszcze tego samego roku przeniósł się do firmy Digital Creations (obecnie Zope Corporation). W 2001 r. utworzono organizację non-profit Python Software Foundation (PSF), która stała się oficjalnym właścicielem całego dorobku intelektualnego związanego z Pythonem i wydała wersję 2.1. Od tego czasu wszystkie wersje języka są wydawane przez tę organizację.
Charakterystyka
Python uchodzi za jeden z najlepszych języków do nauki podstaw programowania. Ten fakt nikogo nie dziwi ze względu na specyfikę języka. Python charakteryzuje się prostą i przejrzystą składnią, która pozwala na lepsze i szybsze zrozumienie kluczowych pojęć i funkcji. Osoby mówiące po angielsku na poziomie co najmniej podstawowym, nie powinny mieć większych trudności w zrozumieniu kodu Pythona. Wyjaśnienia wymaga tylko kilka symboli, których używa się w celu skrócenia zapisu. Składnia Pythona cechuje się minimalizmem i brakiem sztucznych udziwnień. Kod i składnia Pythona doskonale spełniają jego najważniejszy cel, którym jest prostota.
Bardzo duże znaczenie odgrywa formatowanie kodu i białe znaki. Są to charakterystyczne cechy Pythona, które odróżniają go od innych języków. Python używa wcięć w takich miejscach, w których pozostałe języki korzystają ze znaków interpunkcyjnych.
Warto podkreślić, że Python jest językiem dynamicznie typowanym, co oznacza, że nie musimy określać typu danych dla zmiennych. Dużym atutem jest automatyczne zarządzanie pamięcią możliwe dzięki zastosowaniu garbage collectora. W ten sposób programista nie traci czasu na alokację i dealokację obiektów.
Python jest dostępny dla różnych systemów operacyjnych. Można go uruchomić na prawie każdej platfomie Windows, macOS i Linux. Dodatkowo jest darmowy w użytkowaniu, modyfikacji i dystrybucji. Dokumentacja również jest dostępna dla wszystkich użytkowników. Należy podkreślić, że Python wyróżnia się otwartym kodem źródłowym, rozwijanym i modyfikowanym przez społeczność, dlatego każdy użytkownik Pythona może realnie przyczynić się do jego rozwoju.
Zalety
Python może pochwalić się bardzo długą listą zalet. Poniżej zaprezentujemy najważniejsze atuty tego popularnego języka.
Czytelność kodu
Czytelny kod w Pythonie nie tylko dobrze prezentuje się pod względem wizualnym, ale również znacząco ułatwia proces jego utrzymania i modyfikowania. W Pythonie przynależność kodu do danego bloku oznaczamy za pomocą wcięć, a nie przy pomocy klamer lub pewnych kluczowych słów. W rezultacie dostajemy elegancki i łatwy do zrozumienia kod. W Pythonie nie trzeba pamiętać o wstawianiu średników na końcu wyrażeń. W rezultacie kod w Pythonie zawiera dużo mniejszą liczbę znaków niż na przykład kod napisany w C lub Javie. Czytelność kodu przyczynia się nie tylko do łatwiejszego zrozumienia napisanego kodu, ale również umożliwia szybsze wykrycie błędu.
Prostota składni
Prostota składni polega na używaniu poleceń napisanych w języku angielskim, dzięki czemu programista może łatwiej i szybciej zrozumieć komendy i wyrażenia, a język programowania staje się bardzo łatwy do nauczenia. W innych językach również bardzo często wykorzystuje się język angielski, jednak tylko w Pythonie składnia języka jest tak bardzo zbliżona do języka angielskiego. Warto podkreślić, że prostota składni przyczynia się do ekspresywności języka, dzięki czemu kilka linijek kodu zostaje zastąpionych tylko jedną linijką.
Język dynamicznie typowany
Python jest językiem dynamicznie typowanym. Oznacza to, że podczas deklaracji zmiennej nie ma obowiązku określania jej typu, czyli nie trzeba odpowiadać na pytanie jakie dane będą w niej przechowywane. Należy zaznaczyć, że dynamicznie typowany język umożliwia również późniejsze bezproblemowe zmienianie rodzaju danych.
Mnogość zastosowań
Z racji tego, że Python jest językiem ogólnego przeznaczenia, można go wykorzystać do stworzenia bardzo wielu rzeczy, począwszy od budowy aplikacji desktopowych, gier, przechodząc do tworzenia skryptów, interpreterów, kompilatorów, a kończąc na specjalistycznych aplikacjach do obliczeń naukowych, wizualizacji danych i ich scrapowania z sieci.
Społeczność
Społeczność użytkowników Pythona jest bardzo ceniona z dwóch powodów. Po pierwsze użytkownicy są bardzo aktywni i chętnie służą pomocą w przypadku problemów innych członków społeczności. Po drugie liczba użytkowników Pythona jest naprawdę imponująca. Nic dziwnego, że programiści mają darmowy dostęp do znacznej liczby materiałów, poradników, bibliotek i frameworków. Dzięki temu programiści zamiast tworzyć własną bibliotekę, mogą skorzystać z biblioteki napisanej przez inną osobę. Programiści oszczędzają w ten sposób swój czas i skupiają się na procesie implementacji poszczególnych elementów. Warto podkreślić, że użytkownicy Pythona bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą z innymi. W razie wystąpienia błędu, często bardziej efektywnym i zdecydowanie szybszym sposobem będzie zadanie pytania na forum niż przeglądanie dokumentacji technicznej.
Odpowiedni kod niezależnie od platformy
Python obsługuje prawie każdą stosowaną dziś platformę, zaczynając od tych najbardziej znanych jak Windows i Linux, a kończąc na takich platformach jak Solaris, VMS czy HP-UX. Należy podkreślić, że na każdej platformie Python radzi sobie równie dobrze, a proces przenoszenia projektu z Linuxa na Windowsa czasami ogranicza się tylko do przeniesienia skopiowanego skryptu między komputerami.
Łatwa integracja z innymi językami
Dużą zaletą Pythona jest jego relatywnie łatwa integracja z innymi językami na różnych platformach. W Pythonie można pisać również pewne rozszerzenia w języku C lub C++, które działają zdecydowanie szybciej niż sam Python. Dość często praktykuje się pisanie większej części aplikacji w Pythonie i kilku niewielkich jej części w języku C. W C pisze się przede wszystkim te funkcjonalności, które powinny bardzo szybko działać.
Ograniczenia
Mimo swoich licznych zalet Python posiada również kilka niedoskonałości, o których powinno się wiedzieć przy podejmowaniu decyzji o wyborze języka programowania do konkretnego projektu. Poniżej zaprezentujemy wady Pythona.
Nie do końca zadowalająca wydajność
Python w porównaniu z takimi językami jak C lub Java przegrywa walkę o wydajność. Nie chodzi tu o to, że Python jest bardzo powolny lub ociężały. Dzięki różnym optymalizacjom przeprowadzonym na przestrzeni lat Python stał się wystarczająco szybkim językiem, ale nie najszybszym. Należy pamiętać, że nie zawsze wydajność okazuje się czynnikiem kluczowym w projekcie. Pomimo, że Python jest wolniejszy od C i Javy, to programiści często wybierają ten język ze względu na szybsze pisanie kodu. Kod pisze się zdecydowanie szybciej w Pythonie niż w C czy Javie. Dodatkowo obecnie istnieje wiele możliwości przyspieszenia działania programów napisanych w Pythonie przy wykorzystaniu różnych bibliotek zawierających procesy optymalizacyjne.
Global Interpreter Lock
GIL (Global Interpreter Lock) jest specjalną blokadą dopuszczającą działanie interpretera tylko na jednym wątku. Python nie jest do końca idealnym wyborem jeśli chodzi o aplikacje wielowątkowe, gdyż w danym momencie tylko jeden wątek będzie miał dostęp do interpretera. Blokada została wprowadzona do Pythona w czasie jego powstawania, czyli wtedy gdy większość systemów operacyjnych była jednowątkowa. Wtedy GIL nie był przeszkodą, lecz przeciwnie znacząco ułatwiał pracę programistów. Mimo iż wdrożenie GIL-u było stosunkowo łatwe, to jego pozbycie się na obecnym etapie rozwoju języka jest mało prawdopodobne. Jednak w dzisiejszym świecie istnieją rozwiązania, które pomagają w poradzeniu sobie z brakiem wielowątkowości. Do tych rozwiązań zalicza się wieloprocesowość i asynchroniczność.
Niewielkie możliwości mobile developmentu
Python nie jest idealnym językiem do tworzenia aplikacji mobilnych. Mimo, iż obecnie istnieje możliwość korzystania z biblioteki Kivy pozwalającej na tworzenie międzyplatformowych aplikacji, to nadal stosowanie Pythona w tym obszarze pozostaje rzadkością. Główną wadą biblioteki Kivy jest możliwość korzystania tylko z jej własnych komponentów, a nie z tych wykorzystywanych w danej platformie.
W jakich obszarach stosuje się Pythona?
Python jest językiem o szerokich możliwościach zastosowania, jednak obecnie króluje w takich dziedzinach jak data science, big data i machine learning. Startupy bardzo często wybierają ten język do stworzenia MVP lub prototypu.
Pythona wykorzystuje się również do:
- analizy danych,
- automatyzacji zadań,
- integracji komponentów,
- tworzenia stron internetowych,
- programowania graficznych interfejsów użytkownika,
- programowania bazodanowego.
Międzynarodowa społeczność Pythona
Międzynarodowa społeczność Pythona składa się z ponad 4,3 milionów użytkowników. Członkowie społeczności bardzo aktywnie udzielają się na różnych forach, pomagając i służąc pożytecznymi radami początkującym programistom. Społeczność realnie przyczynia się do rozwoju języka poprzez udostępnianie własnoręcznie napisanych kodów.
Jedną z najbardziej znanych i najbardziej licznych społeczności Pythona stanowią członkowie Python Software Foundation. PSF jest organizacją non-profit zajmującą się ochroną, rozwojem i promocją języka Python. W PSF wyróżnia się pięć klas użytkowników. Dołączając do PSF zaczynamy od pierwszej klasy złożonej z członków podstawowych. Jeśli będziemy bardzo mocno angażować się w rozwiązywanie problemów języka i jego rozwój, możemy dostać przeniesienie do klasy członków wpierających lub nawet dołączyć do współtwórców. Pozostałe klasy są tworzone przez osoby wpierające, zarządzające oraz partnerów biznesowych i sponsorów.
PEPs, czyli Python Enhancement Proposals są specjalnymi dokumentami projektowymi służącymi do stymulowania rozwoju Pythona i pokazywania jego ewolucji. Dokumenty są bardzo ważne dla ekosystemu języka, dlatego prowadzone są bardzo systematycznie, dokładnie i skrupulatnie. Głównym celem dokumentacji jest dostarczanie społeczności kluczowych informacji o modyfikacjach, ulepszeniach lub wzbogaceniu języka o nowe funkcje.
Społeczność Pythona nie tylko istnieje w świecie wirtualnym, ale również w realnym. Istnieje bardzo dużo konferencji organizowanych dla użytkowników Pythona. Najważniejsze zasoby oraz informacje o ciekawych wydarzeniach można znaleźć na oficjalnej stronie Python.org. Wiele ciekawych informacji jest przekazywana poprzez kanały Reddit i IRC. Ciekawą inicjatywą wykazuje się grupa PyLadies, która ma na celu zwiększenie udziału kobiet w społeczności Pythona.
Polska społeczność Pythona
W Polsce (tak samo jak na całym świecie) liczba użytkowników Pythona stale rośnie. Nic dziwnego, że istnieje wiele grup i wydarzeń zrzeszających miłośników tego języka. Jedną z najbardziej znanych polskich społeczności stanowi Stowarzyszenie Polska Grupa Użytkowników Pythona. Stowarzyszenie zajmuje się budowaniem i integracją polskiej społeczności wykorzystującej Pythona. Głównym celem grupy jest rozwój i popularyzacja języka. Stowarzyszenie zajmuje się przede wszystkim organizowaniem warsztatów, konkursów i konferencji dotyczących Pythona, tworzeniem projektów i programów edukacyjnych związanych z językiem oraz prowadzeniem portalu informacyjnego w zakresie aktualizacji Pythona i funkcjonowania całej jego społeczności. Jednym z największych projektów stowarzyszenia jest coroczna organizacja konferencji PyCon PL, która jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu programistów Pythona. Podczas trzydniowej konferencji uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w interesujących prelekcjach i ciekawych warsztatach.
Społeczność Pythona rozwija się również lokalnie. PyGda jest grupą użytkowników Pythona pochodzących z Trójmiasta. Uczestnicy biorą udział w regularnych spotkaniach poszerzających ich wiedzę z programowania. Podobnych lokalnych społeczności w Polsce jest o wiele więcej. Przykładami mogą być PyWaw, PyStok, Pykonik lub wroc.py. Obecnie prawie w każdym dużym mieście istnieją lokalne grupy użytkowników Pythona.
Programowanie aplikacji webowych w Pythonie
Programowanie aplikacji webowych w Pythonie jest wyjątkowo przyjemne i szybkie dzięki dostępności do dużej ilości dobrze rozbudowanych bibliotek i frameworków. Programiści zamiast pisać cały kod od zera, korzystają z odpowiednich komponentów zawartych we frameworkach, co znacząco skraca ich czas pracy. Do najbardziej znanych frameworków należą: Django, Flask, Bottle, Tornado, Pyramid i TurboGears. Jedną z najbardziej znanych i używanych bibliotek jest Kivy, którą stosuje się do tworzenia wysoko interaktywnych aplikacji opartych na technologii multi-touch. Kivy wspiera główne platformy systemów operacyjnych takie jak: Windows, Android, MacOS i Linux. Często stosuje się również bibliotekę Selenium służącą do automatyzacji aplikacji webowych.
Programowanie aplikacji desktopowych w Pythonie
Wiele programistów wybiera Pythona do programowania aplikacji desktopowych. Dzięki swoim licznym frameworkom i bibliotekom Python umożliwia programowanie GUI, czyli tworzenie graficznych interfesjów użytkownika. Jedną z najpotężniejszych i najczęściej stosowanych bibliotek jest PyQt, która zawiera zestaw narzędzi obsługujących graficzne widżety. Kolejną popularną biblioteką jest Tkinter, który zapewnia wiele różnorodnych widżetów, do których należą przede wszystkim etykiety, przyciski, pola tekstowe. PyGUI jest wieloplatformowym frameworkiem posiadającym najlżejsze biblioteki GUI. Dużą zaletą programowania w Pythonie są biblioteki wspierające programowanie zarówno aplikacji desktopowych jak i mobilnych. Jedną z takich bibliotek jest właśnie biblioteka Kivy.
Python w IoT
Każdego roku obserwuje się znaczny wzrost liczby urządzeń wykorzystujących IoT. Internet rzeczy jest młodą dziedziną, która jednak bardzo szybko ewoluuje i rozszerza swoje zastosowania. Urządzenia IoT sterują zdalnie infrastrukturę sieciową, a ich głównym celem jest zwiększenie wydajności, uzyskanie korzyści ekonomicznych oraz zmniejszenie stopnia ingerencji człowieka. Zastosowanie IoT można znaleźć prawie w każdym obszarze życia począwszy od urządzeń ułatwiających nasze życie codzienne np. rozwiązania Smart Home, a skończywszy na dziedzinach związanych z bezpieczeństwem, ekologią lub zdrowiem. Do tworzenia rozwiązań IoT można wykorzystać wiele języków programowania, jednak jednym z najczęściej wybieranych języków jest właśnie Python, który charakteryzuje się szybkim i elastycznym kodowaniem. Jeszcze kilka lat temu do tworzenia rozwiązań z zakresu IoT częściej wybierano Javę niż Pythona. Jednak wkrótce dostrzeżono liczne zalety Pythona, które znacząco usprawniają pracę programistów. Deweloperzy tworzący rozwiązania z obszaru IoT wybierają Pythona przede wszystkim z powodu: wysokiej efektywności kodowania, łatwości integracji z innymi językami oraz obsługą rozbudowanych bibliotek.