7 francuskich jednorożców
Dagmara Czarnota , 14 października 2020
"Jednorożec" jest od kilku lat buzzwordem świata biznesu. Mianem tym szczycą się przedsiębiorstwa, których wartość przekroczyła miliard dolarów. Według Hurun Research Institute obecnie na świecie jest 586 jednorożców, z czego aż 460 pochodzi ze Stanów Zjednoczonych oraz Chin. I choć Europie bardzo ciężko jest dogonić obecnych liderów, to z roku na rok zwiększa się liczba europejskich jednorożców. Według portalu statycznego Statista większość, bo aż 24 europejskie jednorożce, pochodzi z Wielkiej Brytanii. Drugie miejsce zajmują Niemcy z liczbą 12 jednorożców. Trzecie miejsce na podium należy do Francji. Poniżej przedstawiamy 7 francuskich jednorożców.
Blablacar
Blablacar jest jednym z najbardziej znanych francuskich startupów na świecie, oferującym serwis internetowy pozwalający na wspólne podróżowanie samochodem. Kierowca posiadający wolne miejsce w pojeździe ogłasza się na platformie i w ten sposób szuka współtowarzyszy podróży. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić pieniądze obu stronom, ale również zwiększa komfort podróży pasażerów, którzy w przeciwnym razie podróżowaliby autobusami lub pociągami. Istotnym elementem serwisu jest możliwość dodawania ocen i opinii na temat jazdy oraz zachowania kierowcy. W ten sposób można ustrzec się przed niemiłymi i niebezpiecznymi sytuacjami. Startup został stworzony we Francji w 2006 r. przez Frédérica Mazzellę. W Polsce działa od 2012 r. i cały czas cieszy się dużą popularnością. Obecnie z BlaBlaCar można korzystać w 22 państwach, a liczba użytkowników aplikacji wynosi około 70 milionów.
Deezer
Deezer jest serwisem oferującym dostęp do utworów muzycznych. Użytkownicy mają możliwość wyboru spośród 56 milionów muzycznych kawałków. Aplikacja umożliwia stworzenie i pobranie własnej playlisty, dzięki czemu użytkownicy mają dostęp do muzyki nawet w przypadku braku połączenia z Internetem. Startup powstał w 2007 r. we Francji, a obecnie jego rozwiązanie dostępne jest aż w 180 krajach.
Doctolib
Doctolib jest francusko-niemieckim startupem oferującym aplikację mobilną pozwalającą na zarządzanie konsultacjami lekarskimi oraz umawianie wizyt. Z aplikacji korzystają zarówno pacjenci jak i pracownicy służby zdrowia. Startup powstał w roku 2013, a jego główne siedziby znajdują się w Paryżu i Berlinie. Dzięki aplikacji na wizytę lekarską umawia się około 30 mln użytkowników miesięcznie. Polskim odpowiednikiem tego jednorożca jest startup ZnanyLekarz.
Ivalua
Ivalua jest francuskim jednorożcem z branży technologicznej, który udostępnia platformę zakupową w modelu SaaS. Mimo, iż startup został założony w Orsay położonym we Francji, to bardzo szybko rozszerzył swoją działalność o Stany Zjednoczone. Z usług startupu korzystają znane francuskie firmy i banki, do których należą między innymi: Orange, Crédit Agricole, L'Oréal, Valeo, Total, Veolia i Michelin. Założyciele startupu podkreślają, że zależy im przede wszystkim na długotrwałym, strategicznym rozwoju.
Meero
Meero jest jednym z najmłodszych francuskich jednorożców. Założony w 2016 r. startup zajmuje się tworzeniem algorytmów opartych na sztucznej inteligencji. Ich celem jest automatyczna edycja zdjęć. Zastosowanie SI umożliwia bardzo szybką poprawę jakości i efektywne wprowadzanie modyfikacji. Rozwiązanie skierowane jest przede wszystkim do profesjonalnych fotografików zajmujących się na co dzień obróbką i edycją zdjęć. Zastosowanie Meero pozwala oszczędzić dużo czasu, który w innym wypadku musiałby być poświęcony na żmudną pracę.
OVH
OVH jest firmą oferującą usługi hostingowe. Firma została założona w 1999 r. przez rodzinę Klaba we Francji. Jednorożec oferuje usługi związane z tworzeniem i utrzymaniem dedykowanych i wirtualnych serwerów. Firma jest największym dostawcą usług hostingowych w Europie i trzecim co do wielkości na świecie. OVH dysponuje 18 centrami danych umieszczonych między innymi we Francji, Kanadzie, Singapurze i Australii. W Polsce znajduje się jedno centrum danych, zlokalizowane w Warszawie.
Veepee
Veepee jest startupem oferującym internetową sprzedaż detaliczną produktów znanych marek. Od 2019 r. firma nosi nową nazwę Vente-privee. Użytkownicy mają możliwość zakupu produktów znanych projektantów z rabatami sięgającymi nawet do 80%. Początkowo firma stawiała głównie na sprzedaż asortymentu z branży modowej i technologicznej. Z czasem startup poszerzył i zdywersyfikował ofertę swoich artykułów, dzięki czemu obecnie w sprzedaży znajdują się także zabawki, sprzęt sportowy, wina oraz bilety muzyczne. W ofercie Veepee można znaleźć produkty prestiżowych marek takich jak: Armani, Versace, Calvin Klein, Diesel, Guess, Gucci, Michael Kors i Adidas.
Wszystkich miłośników francuskich jednorożców, a także francuskiej kultury i muzyki serdecznie zapraszamy na French Touch 2020. Firma ImpiCode jako Wyłączny Partner Technologiczny French Touch 2020 współtworzy to niesamowite wydarzenie.
Jeśli jesteście zainteresowani tematyką startupów zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami dotyczącymi finansowania startupów oraz porad związanych z odpowiednim przygotowaniem się przed spotkaniem z inwestorem.