Oprogramowanie dedykowane dla firm

Oprogramowanie dedykowane dla firm to temat często rozważany w organizacjach. Dzisiaj można spotkać na rynku wiele gotowych produktów związanych z oprogramowaniem biznesowym (tzw. oprogramowanie pudełkowe). Innym rozwiązaniem możliwym do wdrożenia jest właśnie oprogramowanie dedykowane zbudowane według zaleceń klienta. Rozwiązania dedykowane umożliwiają uzyskanie przewagi biznesowej nad konkurencją poprzez lepsze dopasowanie do naszych potrzeb biznesowych i możliwość wdrożenia innowacyjnych pomysłów. Wiążą się jednak z wyższym kosztem początkowym. Poniższy artykuł rozważa zalety i wady aplikacji dedykowanych.

Zalety i wady oprogramowania dedykowanego

Zalety

  • Oprogramowanie jest dopasowane do naszych potrzeb. Mamy większe możliwości customizacji.
  • Z czasem system jest łatwiej utrzymać i rozbudowywać o nowe funkcjonalności. System lepiej reaguje na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość naszego biznesu.
  • Integracja z innymi systemami w firmie jest o wiele łatwiejsza w systemach dedykowanych. W oprogramowaniu pudełkowym bardzo często nie ma w ogóle takiej możliwości.
  • Po stworzeniu systemu dedykowanego najczęściej nabywamy prawa do kodu źródłowego, co sprawia, że stajemy się niezależni od dostawcy i możemy rozwijać oprogramowanie przy współpracy z innym partnerem. W przypadku gotowego produktu zmiana dostawcy jest bardzo kosztowna. Musimy wtedy wyeksportować wszystkie dane, przetworzyć je i zaimportować do nowego systemu, który prawdopodobnie w innym sposób odzwierciedla nasze biznesowe procesy, co wiąże się z koniecznością ponownego przeszkolenia naszego personelu.

Wady

  • W systemach dedykowanych czasami występują problemy wieku dziecięcego. Oznacza to, że budując taki system musimy liczyć się z tym, że początkowo mogą w nim pojawiać się błędy. Jest to związane z tym, że jesteśmy pierwszymi odbiorcami systemu, a nie wszystkie błędy mogą zostać wyłapane na etapie testowania oprogramowania przez firmę informatyczną. Jeżeli kupimy gotowy produkt to zazwyczaj został on już przetestowany w działaniu na innych użytkownikach.
  • Czas potrzebny na zbudowanie i wdrożenie systemu jest zazwyczaj dłuższy. System z pudełka można zazwyczaj o wiele szybciej uruchomić, ale prawdopodobnie nie będzie modelował wszystkich procesów i wyjątków związanych z działalnością naszej firmy. Problem związany z czasem potrzebnym na zbudowanie oprogramowania dedykowanego można ograniczyć poprzez stopniowe budowanie i wdrażanie modułów do ogranizacji.

Aplikacja IBL

Naukowy system do przetwarzania danych biobibliograficznych

Oprogramowanie dedykowane tworzone przez ImpiCode

W ImpiCode budujemy kompleksowe i łatwe w obsłudze oprogramowanie dedykowane. Zajmujemy się tworzeniem systemów we wszystkich warstwach i odmianach. Współpracujemy przy tworzeniu systemów desktopowych, mobilnych. Budujemy część serwerową i webową. Oprogramowujemy systemy wbudowane. Projektujemy i integrujemy ze sobą systemy z różnych kategorii:


Systemy dedykowane – co warto wiedzieć

Stworzenie oprogramowania dopasowanego do potrzeb firmy wiążę sie z koniecznością kompleksowego przygotowania się do takiego wyzwania. Poniżej checklista dla firmy, która chce stworzyć dla siebie oprogramowanie dedykowane:


Kategorie

Programy dedykowane dla firm są bardzo szeroką kategorią oprogramowania. Patrząc pod kątem architektury możemy je podzielić na:

W ImpiCode zajmujemy się tworzenie wszystkich wymienionych kategorii oprogramowania dedykowanego dla firm.


Jeżeli masz ochotę dowiedzieć się więcej na temat oprogramowania dedykowanego lub potrzebujesz podobnego rozwiązania – napisz do nas przez formularz kontaktowy.

Aplikacje na zamówienie – 10 powodów za

Aplikacja na zamówienie Aplikacje na zamówienie to szeroko dyskutowany temat w wielu firmach. Jedni rozważają zbudowanie systemu pod klucz od...
Czytaj więcej
Aplikacje na zamówienie – 10 powodów za