Oprogramowanie dedykowane dla firm
Oprogramowanie dedykowane dla firm to temat często rozważany w organizacjach. Dzisiaj można spotkać na rynku wiele gotowych produktów związanych z oprogramowaniem biznesowym (tzw. oprogramowanie pudełkowe). Innym rozwiązaniem możliwym do wdrożenia jest właśnie oprogramowanie dedykowane zbudowane według zaleceń klienta. Rozwiązania dedykowane umożliwiają uzyskanie przewagi biznesowej nad konkurencją poprzez lepsze dopasowanie do naszych potrzeb biznesowych i możliwość wdrożenia innowacyjnych pomysłów. Wiążą się jednak z wyższym kosztem początkowym. Poniższy artykuł rozważa zalety i wady aplikacji dedykowanych.
Zalety i ograniczenia oprogramowania dedykowanego
Zalety
- Oprogramowanie jest dopasowane do naszych potrzeb. Mamy większe możliwości customizacji.
- Z czasem system jest łatwiej utrzymać i rozbudowywać o nowe funkcjonalności. System lepiej reaguje na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość naszego biznesu.
- Integracja z innymi systemami w firmie jest o wiele łatwiejsza w systemach dedykowanych. W oprogramowaniu pudełkowym bardzo często nie ma w ogóle takiej możliwości.
- Po stworzeniu systemu dedykowanego najczęściej nabywamy prawa do kodu źródłowego, co sprawia, że stajemy się niezależni od dostawcy i możemy rozwijać oprogramowanie przy współpracy z innym partnerem. W przypadku gotowego produktu zmiana dostawcy jest bardzo kosztowna. Musimy wtedy wyeksportować wszystkie dane, przetworzyć je i zaimportować do nowego systemu, który prawdopodobnie w inny sposób odzwierciedla nasze biznesowe procesy, co wiąże się z koniecznością ponownego przeszkolenia naszego personelu.
Ograniczenia
- W systemach dedykowanych czasami występują problemy wieku dziecięcego. Oznacza to, że budując taki system musimy liczyć się z tym, że początkowo mogą w nim pojawiać się błędy. Jest to związane z tym, że jesteśmy pierwszymi odbiorcami systemu, a nie wszystkie błędy mogą zostać wyłapane na etapie testowania oprogramowania przez firmę informatyczną. Jeżeli kupimy gotowy produkt to zazwyczaj został on już przetestowany w działaniu na innych użytkownikach.
- Czas potrzebny na zbudowanie i wdrożenie systemu jest zazwyczaj dłuższy. System z pudełka można zazwyczaj o wiele szybciej uruchomić, ale prawdopodobnie nie będzie modelował wszystkich procesów i wyjątków związanych z działalnością naszej firmy. Problem związany z czasem potrzebnym na zbudowanie oprogramowania dedykowanego można ograniczyć poprzez stopniowe budowanie i wdrażanie modułów do ogranizacji.
- Wysoki koszt początkowy. Tworzenie dedykowanego oprogramowania wiąże się z wyższym kosztem początkowym niż np. wykupienie rozwiązania abonamentowego.
Czym jest oprogramowanie dedykowane?
Oprogramowanie dedykowane lub inaczej oprogramowanie pod klucz to oprogramowanie stworzone specjalnie na nasze potrzeby. Najczęściej chodzi o potrzeby firmy. Może to być aplikacja okienkowa, aplikacja mobilna, oprogramowanie WWW. Chodzi o praktycznie każdy rodzaj oprogramowania. Od oprogramowania pudełkowego lub kupienia SaaSu różni się tym, że zostało stworzone od zera. Taki produkt o wiele łatwiej dostosować do naszych potrzeb. Stworzenie takiego oprogramowania cechuje się też wysokimi kosztami na starcie i dłuższym czasem oczekiwania na uruchomienie systemu.
Nasi Klienci
Polski Związek Motorowy
Adamed
Polska Agencja Prasowa
Astor
IFX Payments
TEB Edukacja
Fundacja Moc Pomocy
Elemental Holding
French Touch
Polski Komitet Normalizacyjny
TU
Bergakademie Freiberg
Bank Nowy BFG
Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS
Astorino Kawasaki Robotics
DTK&W Zespół Ogłoszeniowy
Opegieka
Crazy shop
PartyBox
WUOZ w Krakowie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Grupa Mo
Jeleniogórska Organizacja Turystyczna
eFitness
Instytut Badań Literackich PAN
Danhoss
Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS
Opennet.pl
Centrum Medyczne Intermed
Centrum Rozwoju Edukacji Edicon
Winner Europe
Po amputacji
MamMoc.pl
EtnoStoria
Widzisz Wszystko
EMKA Project
NowaLed ILL
Eco Light LED
LoxiMide
Fundacja AVLab.pl
RCC Nova
Vector Controls
Virtual SMS
Parus Holdings
Biuro Partner
Optime.AI
M2M Team
W ramach swojej działalności firma opracowała edukacyjnego robota ASTORINO. Dla którego zbudowaliśmy interpreter języka AS do języka C. Język AS jest używany do programowania robotów Kawasaki.
Jednym z głównych wyzwań technologicznych było stworzenie interpretera, który działa przy minimalnym zużyciu pamięci RAM i jest uruchamiany na mikrokontrolerze robota.
Oprócz platformy zbiorowej stworzyliśmy panel administracyjny wspierający proces weryfikacji/zatwierdzania nowych zbiórek, rozliczania zakończonych oraz rozbudowany moduł raportowy.
Backend aplikacji został stworzony w Django przy użyciu bazy danych PostgreSQL, natomiast do frontendu wykorzystaliśmy Angular. Całość działa w architekturze AWS.
Oprogramowanie dedykowane tworzone przez ImpiCode
W ImpiCode budujemy kompleksowe i łatwe w obsłudze oprogramowanie dedykowane. Zajmujemy się tworzeniem aplikacji na zamówienie we wszystkich warstwach i odmianach. Współpracujemy przy tworzeniu systemów desktopowych, mobilnych. Budujemy część serwerową i webową. Oprogramowujemy systemy wbudowane. Projektujemy i integrujemy ze sobą aplikacje na zamówienie z różnych kategorii:
- Systemy obsługi dokumentów (Data Management System),
- Systemy obsługi zleceń (Order Management System),
- ERP,
- CRM,
- Moduły raportowe,
- Rozwiązania Business Inteligence,
- Systemy skierowanie do kontaktów B2B,
- Systemy skierowanie do kontaktów B2C,
- Rozwiązania e-commerce,
- Inne systemy zaprojektowane według potrzeb.
Systemy dedykowane - co warto wiedzieć
Tworzenie oprogramowania dopasowanego do potrzeb firmy wiążę sie z koniecznością kompleksowego przygotowania się do takiego wyzwania. Poniżej znajduje się checklista dla firmy, która chce stworzyć dla siebie oprogramowanie dedykowane:
- Określ budżet - oprogramowanie dedykowane będzie się wiązało z wyższymi kosztami niż zazwyczaj. Dlatego niezmiernie ważne jest ustalenie na jaką inwestycję w IT można sobie pozwolić.
- Określ harmonogram - szacowanie czasu potrzebnego na stworzenie systemu IT jest niezwykle trudne dla informatyków, ale warto określić harmonogram z naszego punktu widzenia. Zastanów się na kiedy pesymistycznie chcesz mieć gotowe kolejne komponenty.
- Priorytetyzuj - Bardzo często rozmawiamy z klientami, którzy mówią, że chcą poczekać (lub nie) i od razu zaprojektować, przygotować i wdrożyć system szyty na miarę. Jest to bardzo błędne podejście. Zasoby przeznaczane na budowę systemu informatycznego są ograniczone i takie samo powinno być nasze myślenie o tym, co chcemy, żeby zostało zbudowane. Dlatego trzeba określić priorytety i w pierwszej kolejności budować rzeczy niezbędne i takie, które w oczywisty sposób pomogą nam zaoszczędzić czas i pieniądze w organizacji. Właściwe określenie priorytetów przy budowaniu systemów stanowi połowę sukcesu.
- Buduj przyrostowo - Po określeniu priorytetów należy przenieść plan na działanie. Oprogramowanie dedykowane powinno być projektowane, budowane i wdrażane modułowo.
- Przygotuj analizę przedwstępną - Każde działanie, które ma na celu uporządkowanie naszego myślenia o przyszłym systemie dedykowanym ma sens.
- Przygotuj się do wdrożenia - Wdrożenie oprogramowania dedykowanego w średniej lub dużej firmie sprawia wiele problemów. Uporządkuj najpierw wszystkie procesy w swojej organizacji i przepływ informacji. Opracuj scenariusz wdrożenia. Zastanów się nad modułami, które jako pierwsze chcesz przetestować. Wybierz niewielką liczbę osób, które przetestują i jako pierwsze zaadaptują oprogramowanie dedykowane. Przygotuj się na to, że na początku system może zawieść i będzie trzeba chwilowo wrócić do wykonywania zadań tak jak do tej pory bez niego.
- Miej świadomość wyzwania jakie podejmujesz. Tworzenie oprogramowania to niezwykle trudne zadanie. Pamiętaj o tym, że część projektów informatycznych kończy się niepowodzeniem. Dlatego większym sukcesem jest sprawne wdrożenie systemu z mniejszą liczbą funkcjonalności, ale używanego w całej organizacji niż próba zbudowania złożonego i kompleksowego oprogramowania dedykowanego.
Kategorie
Programy dedykowane dla firm są bardzo szeroką kategorią oprogramowania. Patrząc pod kątem architektury możemy je podzielić na:
- Aplikacje mobilne,
- Systemy wbudowane,
- Aplikacje WWW,
- Aplikacje Desktopowe,
- Systemy Saas,
- Rozwiązania Big Data,
- Machine Learning,
- Rozwiązania oparte o Chmurę.
W ImpiCode zajmujemy się tworzenie wszystkich wymienionych kategorii oprogramowania dedykowanego dla firm.
Aplikacje dedykowane, a tradycyjne biznesy
Aplikacje dedykowane dla firm pozwalają tradycyjnym biznesom na szybszy rozwój lub na agresywne wejście w świat cyfrowy. Prowadzenie tradycyjnego biznesu nie oznacza automatycznie, że kiedyś firma upadnie i zostanie wyparta z rynku przez przebojowy startup. Przykładem mogą być tutaj sklepy odzieżowe, które intensywnie uruchamiają również sprzedaż internetową. W 2012 roku producent zabawek Hasbro rozpoczął proces cyfrowej transformacji, aby zatrzymać spadkowy trend sprzedażowy. Udało się to między innymi poprzez skupienie się na pogłębionej analizie danych sprzedażowych i dostosowanie nowych zabawek do potrzeby klientów, które firma odkryła po przeanalizowaniu danych. Rozwiązania stworzone pod klucz mogą poprawić marketing, sprzedaż, pomóc w zaawansowanej analizie danych, czy zoptymalizować łańcuchy dostaw, czy też inne procesy wewnętrzne. Przeniesienie procesu pracy do systemów informatycznych jest pierwszym krokiem do zaawansowanej analizy obecnej działalności. Wnioski wyniesione z tej analizy pomogą dokonać pełnej transformacji firmy.
Dedykowane oprogramowanie, a startupy
Dedykowane oprogramowanie stoi u podstaw modelu biznesowego większości startupów. Dzisiaj jest coraz więcej startupów opartych o rozwiązania No-code development (narzędzia pozwalające na budowę programów i automatyzację pracy bez udziału programistów), ale na pewnym etapie pojawia się potrzeba stworzenia systemu dedykowanego, który umożliwi szybkie skalowanie startupu i najlepszą obsługę potrzeb użytkowników. Startupów, które odniosły sukces, a których integralną częścią usługi lub produktu było oprogramowanie nie trzeba nawet wymieniać, ponieważ stanowią przytłaczającą część tych biznesów. W przypadku startupów stworzone oprogramowanie bardzo często się zmienia oraz ewoluuje. Czasami cała koncepcja modelu biznesowego firmy się zmienia, a razem z nią potrzebne są szybkie i głębokie zmiany w aplikacji. Systemy muszą być też w pewnym momencie gotowe na skalowanie oraz szybki przyrost użytkowników i ruchu. W tym celu często korzysta się z rozwiązań chmurowych jako platformy do zbudowania serwisu WWW. Cała droga od prototypu do dużego skalowalnego oprogramowania wymaga ciągłych prac, udoskonaleń i współpracy w sposób ciągły. Cały czas trzeba inwestować w rozwój aplikacji tak, aby podążała za szybko zmieniającą się rzeczywistością nowo powstającego biznesu.
Tworzenie dedykowanego oprogramowania we współpracy z Software Housem
Tworzenie oprogramowania dedykowanego z pomocą firmy programistycznej ma wiele plusów. Jednym z nich jest to, że przy tworzeniu pierwszej wersji oprogramowania dedykowanego będziemy potrzebowali prawdopodobnie większej liczby programistów, z którymi musielibyśmy się potem rozstać. Użycie zewnętrznego dostawcy rozwiązuje ten problem. Firma zajmująca się na co dzień tworzeniem oprogramowania przeprowadzi nas przez cały proces i wskaże potencjalnie zagrożenia, które mogą się pojawić w trakcie tworzenia produktu. Dostawca może też zająć się utrzymaniem oprogramowania i oszczędzić nam konieczności zatrudniania pełnoetatowego specjalisty. Unikniemy również potencjalnych kłopotów związanych z odejściem jedynego programisty, który zna nasz system. Dostawca powinien wziąć tę sprawę na siebie.
Startupy korzystają ze współpracy z firmą programistyczną np. przy tworzeniu MVP (Minimum Viable Product). Pozwala to na szybkie zweryfikowanie naszego pomysłu bez konieczności przeprowadzania rekrutacji czy zatrudniania pracowników etatowych. Software House jest też wygodnym rozwiązaniem dopóki nie stworzymy u siebie zespołu programistycznego, który będzie mógł przejąć na siebie rozwój produktu. W obecnych warunkach biznesowych rekrutacja programistów może zająć trochę czasu, który jest bardzo cenny dla dopiero co rodzącego się startupu.
Jest kilka znanych przykładów startupów, które teraz są dużymi i znanymi firmami, a zaczynały od zlecenia MVP zewnętrznej firmie. Takim przykładem jest Slack, którego pierwsza wersja była stworzona przez Software House. Również AppSumo w początkowym etapie istnienia zleciło integrację z PayPal na zewnątrz. Twitter zlecił stworzenie jednej z wersji swojej aplikacji dedykowanej na komputery Mac firmie zewnętrznej: https://www.theverge.com/2015/12/30/10691290/twitter-mac-outsourced.
W 2011 roku poważany w dolinie krzemowej Marc Andreessen zadeklarował w słynnym eseju, że oprogramowanie pochłania świat („Software is eating the world”) https://a16z.com/2011/08/20/why-software-is-eating-the-world/. Od tego czasu różnego rodzaju oprogramowania zalały cały świat i zmieniły zasady gry na wielu rynkach. Warto zastanowić się nad tym jak stać się częścią cyfrowej rewolucji. Analizy ekonomiczne pokazują, że przedsiębiorstwa, które odpowiednio wsparły swoją działalność oprogramowaniem, takie jak amerykański Walmart, zwiększyły swoją konkurencyjność i wydajność swoich pracowników.
Skalowalność aplikacji na zamówienie
Czym jest skalowalność aplikacji? Skalowalność to możliwość zwiększenia przepustowości systemu. Skalowalna aplikacja to taka, która pozwala na szybkie zwiększenie liczby użytkowników i przechowywanych danych bez większej ingerencji w kod. Dlaczego tak często się o tym mówi? Aplikacje dostępne online po odniesieniu początkowego sukcesu mogą spodziewać się szybkiego zwiększenia ruchu i liczby użytkowników dlatego powinny być na to przygotowane.
Bezpieczeństwo
Tworzenie oprogramowania dedykowanego wymaga szczególnej staranności, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Do zabezpieczenia aplikacji przed atakami i włamaniami należy odpowiednio zaprojektować architekturę, przyłożyć uwagę do testów i stabilizacji programów oraz użyć odpowiednich narzędzi. Zespół ImpiCode jest dobrym partnerem do stworzenia oprogramowania najwyższej jakości. Z drugiej strony nieaktualizowane oprogramowanie pudełkowe może być ofiarą ataków hakerów wykorzystujących powszechne i znane w nich luki.