Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej?

Koszt stworzenia aplikacji mobilnej zależy od wielu czynników:

 • platformy, na których aplikacja ma działać (iOS, Android)
 • Czy będzie potrzeba łączenia się z serwerem?
 • Czy aplikacja ma mieć możliwość zakładania kont?
 • Ile ekranów będzie w aplikacji?
 • Czy aplikacja ma być zintegrowana z platformami społecznościowymi?
 • Czy chcemy stworzyć wersję aplikacji na przeglądarki WWW/Czy taka wersja już istnieje?
 • Czy aplikacja będzie obsługiwała powiadomienia push?
 • Czy aplikacja ma mieć osobny layout dla tabletów?
 • Czy w aplikacji mają być dostępne mapy lub nawigacja?
 • W jakiej orientacji ma działać aplikacja (pozioma/pionowa)?
 • Czy aplikacja będzie obsługiwała mikropłatności (Google Play, PayU etc.).?
 • Z jakich funkcji telefonu korzysta aplikacja (nagrywanie, akcelerometr, aparat, kamera)?
 • Czy aplikacja ma obsługiwać zewnętrzne urządzenia za pomocą bluetooth?
 • Wersje językowe przygotowane dla aplikacji.

Obsługiwane platformy

Kluczową decyzją, którą musimy podjąć zastanawiając się nad naszą aplikacją mobilną jest wybranie platform na jakich ma działać aplikacja. Do wyboru mamy iOS (iPhone) oraz Android. Dzisiaj na Windows Phone już się nie tworzy aplikacji. W przypadku gdy nie wiemy jeszcze dokładnie, jaki będzie ostateczny kształt naszej aplikacji, najlepiej zdecydować się na razie na stworzenie prototypu aplikacji na jedną z platform, a dopiero potem przenieść gotowe rozwiązanie na obie platformy. Przy decyzji o wyborze platformy należy również wziąć pod uwagę kraj zamieszkania naszych odbiorców. Aplikację skierowaną na polski rynek najlepiej stworzyć na smartfony z Androidem. W wypadku Androida jest jednak więcej decyzji do podjęcia. Należy wybrać minimalną obsługiwaną wersję. W chwili pisania tego artykułu najlepiej przeznaczyć aplikację na wersję 5.0+. Dla aplikacji biznesowych idealnym wyjściem jest wyliczenie konkretnych modeli telefonów, na których aplikacji będzie testowana i wspierana. Możemy tak zrobić, jeżeli w ramach organizacji kupujemy telefony służbowe dla całej firmy.

Wersja na przeglądarkę

Przygotowanie osobnej wersji naszej apki w postaci strony WWW to znaczący dodatkowy koszt. Jeżeli od początku nosimy się z zamiarem stworzenia stworzenia wersji WWW to najlepiej znaleźć firmę informatyczną, która oferuje kompleksową obsługę i zajmie się zarówno stworzeniem aplikacji mobilnej jak i jej wersji WWW.

Połączenie z serwerem i API

Serwer oraz API mogą być pojęciami bardzo niezrozumiałymi dla osoby bez wykształcenia technicznego. Są potrzebne wtedy, kiedy chcemy połączyć ze sobą użytkowników naszej aplikacji (np. przy grze online), jeżeli chcemy przechowywać różne informacje (np. oferty kupna/sprzedaży, zdjęcia) lub mięć dostęp do innych informacji o naszych użytkownikach.

Zakładanie kont w aplikacji

Jeżeli chcemy zapisywać dane o użytkownikach i przechowywać je na serwerze to prawdopodobnie będziemy potrzebowali możliwości zakładania kont w aplikacji. Taka konieczność pojawia się na przykład wtedy, kiedy chcemy, żeby potencjalny użytkownik mógł używać naszej aplikacji na kilku urządzeniach/telefonach. Wtedy dobrze jest rozważyć integrację z kontami innych serwisów np. logowanie przez Facebook, czy Google.

Mapy i lokalizacja

To kolejna duża funkcjonalność, a często nawet rdzeń naszej wymarzonej aplikacji. Do takich grup aplikacji należy większość apek związanych z ekonomią dzieloną, aplikacje transportowe, kurierskie, czy mapki do znajdowania określonego rodzaju usług. Aplikacje używające map oparte są zazwyczaj o Google Maps API lub Open Street API. W zależności od zastosowań i wyboru biblioteki API są darmowe lub płatne. Cennik dla Google Map API jest tutaj: https://developers.google.com/maps/pricing-and-plans/. Open Street API jest teoretycznie darmowe, ale bardziej zaawansowane funkcjonalności oparte o nie są już zazwyczaj płatne i stworzone przez firmy zewnętrzne.

Utrzymanie aplikacji  w sklepie

Utrzymanie aplikacji w sklepie też wiąże się z kosztami. Umieszczenie aplikacji w Google Play wiąże się z koniecznością założenia konta programisty (https://play.google.com/apps/publish/signup/). Tutaj koszt jest jednorazowy i wynosi: 25 USD. Mając założone konto możemy publikować dowolną liczbę darmowych i płatnych aplikacji.

Jeżeli chcemy publikować aplikację w App Store, to musimy założyć konto programisty, za które pobierana jest opłata 99 USD rocznie. Konto Enterprise umożliwia m.in. rozprowadzanie aplikacji tylko wewnątrz naszej organizacji i kosztuje 299 USD rocznie (https://developer.apple.com/support/compare-memberships/).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *