French Touch – aplikacja mobilna zbudowana od nowa

Coroczne święto kultury francuskiej

Coroczna Gala French Touch jest wielkim świętem miłośników kultury francuskiej. Mottem imprezy jest „sztuka życia à la française, wyborna francuska kuchnia, jedyna w swoim rodzaju kultura.”

French Touch to nie tylko wspaniałe show w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, lecz także telewizyjna transmisja, magazyn „La Belle Vie!” oraz wiele wydarzeń towarzyszących. Trudno myśleć o wydarzeniu tej skali bez wsparcia ze strony nowoczesnych technologii.

Organizatorzy French Touch zwrócili się do nas jako dostawcy aplikacji mobilnych z prośbą o techniczne wsparcie projektu. Jak się okazało, dysponowali już wykonaną wcześniej aplikacją, zrealizowaną w technologii PWA. W złożeniu aplikacja miała działać zarówno na Androidzie jak i na iOS, lecz produkt ten nie do końca spełniał to wymaganie. Głównym problemem było odrzucenie wersji iOS przez AppStore, przez co edycja French Touch 2019 była uboższa o tę właśnie wersję.

Aplikacja stworzona od nowa

Podjęliśmy wyzwanie zapewnienia French Touch 2020 wsparcia w obszarze aplikacji mobilnych. Na podstawie projektu oryginalnej aplikacji stworzyliśmy całkiem od zera nową jej odsłonę. Jako technologię wybraliśmy React Native, dzięki czemu dość szybko uzyskaliśmy obie wymagane wersje: iOS i Android. Aplikacja wykorzystuje wiele technologii dostarczanych przez AWS, między innymi Lambda i DynamoDB. Obie wersje aplikacji bez problemów przeszły procedury weryfikacyjne sklepów i są w tej chwili do pobrania w wersji dla iOS oraz dla Androida.

Dalsza praca nad back-endem

Jednocześnie podczas pracy nad aplikacją mobilną natknęliśmy się na rozmaite trudności po stronie back-endu, wynikające z różnego rodzaju mankamentów zastosowanego przez pierwotnego dostawcę autorskiego systemu CMS. W efekcie w ramach prac nad aplikacjami mobilnymi przejęliśmy również opieką nad częścią webową. Naprawiliśmy szereg pomniejszych błędów, a także zastosowaliśmy kilka obejść, pozwalających uniknąć skutków nieco bardziej problematycznych niedociągnięć jej autorów. Z uwagi na zbliżający się termin wydarzenia wspólnie z organizatorami zdecydowaliśmy, że większe zmiany projektowe zrealizowane będą w późniejszym czasie, gdy już będziemy mieli za sobą Galę French Touch 2020 i ruch na stronie istotnie się zmniejszy. Dzięki temu unikniemy komplikacji związanych z wprowadzaniem zmian w szczycie popularności strony.


Partnerstwo

Dzięki powyższym działaniom zdobyliśmy tytuł Wyłącznego Partnera Technologicznego French Touch 2020. Już się cieszymy na współpracę w ramach kolejnych edycji największego święta francuskiej kultury w Polsce.