Outsourcing programistyczny, a wewnętrzny dział IT

Piotr Lewandowski, 17 grudnia 2018

Porównanie współpracy z zewnętrzną firmą programistyczną, a wewnętrznym działem IT.

W tym artykule porównuję współpracę z zewnętrzną firmą programistyczną do prowadzenia wewnętrznego działu IT. Polecam również zapoznać się z opisem tutaj: outsourcing programistyczny.

Wewnętrzny dział IT

Stworzenie wewnętrznego działu IT, który będzie tworzył i utrzymywał oprogramowanie tworzone na potrzeby firmy wiąże się z wieloma wyzwaniami. Będziemy potrzebowali silnego lidera dla zespołu. W momencie gdy lider odejdzie z zespołu pod znakiem zapytania często staje całe przedsięwzięcie dlatego, że w zespole nie pozostał nikt o wystarczającej charyzmie i kompetencjach technicznych, żeby przejąć wszystkie projekty prowadzone przez dział IT. Niejednokrotnie to był własnie moment kiedy zgłaszali się do nas klienci z propozycją przejęcia obsługi programistycznej firmy. Wewnętrzny dział IT stoi przed wyzwaniami związanymi z rotacją pracowników na stanowiskach programistycznych. Problemem okazuje się też zmieniające się w czasie zapotrzebowanie na usługi programistyczne. Może się okazać, że najrozsądniej z punktu widzenia kosztów byłoby zwolnić część załogi. Samodzielny zespół IT wewnątrz organizacji po jakimś czasie w naturalny sposób staje się zespołem złożonym ze specjalistów w konkretnej technologii i może mieć trudności, jeżeli na rynku pojawi się nowa technologią, którą powinno się wprowadzić do systemów informatycznych.

Firma programistyczna – Outsourcing

Firma programistyczna jest o wiele stabilniejszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o zatrudnienie. Nie jesteśmy uzależnieni w takim stopniu od kierownika projektu. Nawet, jeżeli opuści firmę programistyczną, z którą współpracujemy to nasz kontrahent prawdopodobnie dysponuje odpowiednimi kompetencjami, żeby zrekrutować nową osobę na to stanowisko. Nie będzie też problemu ze zorganizowaniem tymczasowego kierownika, który przejmie dowodzenie projektami. W przypadku współpracy z zewnętrzną firmą programistyczną o wiele łatwiejsze będzie też zaradzenie zmieniającym się zapotrzebowaniem na zasoby. Nasz dostawca oprogramowania może po prostu przesunąć programistów do swoich innych projektów. Jest to łatwiejsze niż kosztowniejsze i trudniejsze emocjonalnie dla wewnętrznego zespołu IT zwalnianie pracowników. Firma programistyczna sama będzie proponowała najlepsze narzędzia i technologie potrzebne do rozwiązania problemu. Niektóre firmy programistyczne mają kompetencje w wielu dziedzinach programowania, co ułatwi nam rozwój na różnych polach, tworzenie różnorodnych produktów i pozwoli na sprawniejsze podążanie za trendami technologicznymi.